Kahramanlar Mah. Atatürk Bulvarı No: 10 Sarımsaklı / Ayvalık Rezrv: +90 539 571 62 22 Fax: +90 266 324 28 15

BLOG YAZILARI

9 Şub

Ayvalık’ta tatil yaparken gezilmesi gereken 7 yer!

Denizi, plajı ve doğası ile eşsiz bir cenneti andıran Ayvalık, sadece deniz turizmi için değil kültür gezileri için de ideal bir lokasyondur. Tatilinize farklı bir boyut kazandırmak istiyorsanız aşağıdaki mekanları mutlaka ziyaret edin.

1. Cunda Adası’nda balık keyfi

Adanın yüksek kesimlerinden boğazların, adaların ve iç içe girmiş koyların güzelliği seyre değerdir. Papalina balığı, deniz mahsulleri, mezeleri ve zeytinyağlı ot yemekleri meşhurdur. Cunda’da balık restoranında denize karşı mutlaka bir balık keyfi yapın.

cunda-adasi-1

2. Doğanın kucağında gün batımı: Şeytan Sofrası

Yuvarlak, sofra biçiminde bir tepenin adı olan Şeytan Sofrası, adını tepede bulunan büyükçe bir ayak izinden alır. Söylentiye göre bu Şeytanın ayak izidir.
Bunun yanı sıra eşsiz bir manzaraya sahiptir. Yeşil ve mavinin her tonunun yer aldığı manzarada gün batımı muhteşem bir görüntü oluşturur.

seytan-sofrasi-2

3. Taksiyarhis Kilisesi / Müzesi

Alibey (Cunda) Adası’nda yer alan kilise bugün müze olarak kullanılıyor. Koleksiyonda eski oyuncaklardan klasik arabalara, tekneden balık adam kostümüne kadar ilginiz çekecek pek çok şey var.

taksiyaris-kilisesi-3

4. Cunda Değirmeni

Adanın adeta simgelerinden biri olan Değirmen, eski bir manastırın hemen yanında bulunur. Günümüzde Sevim ve Necdet Kent kitaplığı olarak kullanılan manastır adanın en yüksek yerinde konumlanmıştır. Değirmene çıkmak için Cunda sokaklarından yukarıya doğru gitmeniz gerekir. Kısa bir yolculuktan sonra eşsiz manzarası ile deniz ve adalar sizi selamlar.

cunda-degirmen-4

5. Ayvalık ve Cunda sokakları

Tatilinize farklı bir boyut kazandırmak istiyorsanız Rum evleri ile bezeli, Arnavut kaldırımlı sokaklarda mutlaka gezinin. Tarihin derinliklerinde gezinmek için ideal bir rota olan Ayvalık ve Cunda sokaklarında mutlaka kaybolun.

ayvalik-sokaklari-5

6. Geçmişin izlerini taşıyan Güvercin Adası

Tanrının kutsadığı yerlerden biri olan Paterica körfesinde yer alan Güvercin Adası ve ada çevresindeki manastır Ortaçağ’dan bu yana günümüze dek gelebilen bir yapı olarak büyük ilgi görmektedir.

guvercin-adasi-6

7. Saatli ve Çınarlı camileri

Her iki cami de Ayvalık merkezinde bulunur. 1850 dolaylarında Agai İanni Kilisesi olarak inşa edilen yapı mübadele sonrası 1928 yılında camiye dönüştürülmüştür. Estetik bir mimariye sahip camiye adını veren bir saat kulesi yer alır.

Çınarlı Cami’de tıpkı Saatli Cami gibi kiliseden dönüştürülmüştür. 1790’lı yıllarda yapımı tamamlanan kilise 1923 yılında camiye dönüştürülmüştür. Ayvalık’ta At Arabası Meydanı’nda bulunan caminin süslemeleri görülmeye değerdir.

saatli-cami-7

cinarli-cami-7

Leave a Reply