Kahramanlar Mah. Atatürk Bulvarı No: 10 Sarımsaklı / Ayvalık Rezrv: +90 539 571 62 22 Fax: +90 266 324 28 15

BLOG YAZILARI

9 Nis

Son dönemde Ayvalık’ta çekilen 7 film

Geçmişten bu yana Ayvalık sinema yapımcılarının uğrak yerlerinden biri olmuş. Yeşilçam sinemasının ünlü isimleri harika filmlere imza atmışlar. Bu kural son yıllarda bozulmamış ve halen film çekmek isteyenler Ayvalık’ı tercih eder hale gelmiş. Son dönemde vizyona giren ve Ayvalık’ta çekilen filmleri ve fragmanlarını sizler için derledik.
1. Geniş Aile Yapıştır

Cevahir’in babaannesi Hafize hastalanır ve tedavi için yüklü miktarda para gerekir. Fakat kötü günler için saklanan parayı at yarışında kaybetmiştir. Bir şekilde yeni bir çare bulmaya çalışırken, eline bir define haritası geçer. Fakat Cevahir’in kokusunu alan Koyu Bilal, peşine düşer ve haritanın yarısını ele geçirmeyi başarır. Üstelik haritada çizili olan istikamete, Ayvalık‘a doğru yola çıkar. Cevahir de yanına Ulvi’yi alıp Ayvalık yollarına düşünce hep birlikte büyük bir maceranın içine atılırlar!

2. Ali Kundilli 2

Büyük bir aşkla evlenen Ali ve İlknur, aşklarının meyvesini büyük bir heyecanla beklemektedirler. İlknur sekiz aylık hamiledir ve bu süre içinde, Ali’den sonu gelmez acayip isteklerde bulunarak onu canından bezdirir. İlknur çocuğunu da gördüğü bir rüya üzerine İstanbul’da değil, Ali’nin babaannesinin yaşadığı Ayvalık / Küçükköy’de doğurmak ister. Yola koyulan ekip yepyeni maceralara atılır. Ancak çocuğun orada doğması kasaba halkı için de çok önemli bir sorunun çözümünü sağlayacaktır.

3. Arkadaşlar Arasında

Dört erkeğin bir rakı masası etrafında muhabbetle derinleşen ve gittikçe depresyona bağlayan kafalarının filmi. Dramatik komedi türündeki filmde denizin içinde kurulan bir rakı masasında başlayan muhabbet bizi çok ilginç yerlere götürüyor. Rakı balık Ayvalık sloganına yakışan bir film. Muhteşem Ayvalık manzaraları filme eşlik ediyor.

4. Deniz Seviyesi

New York’ta yaşayan evli ve 6 aylık hamile olan Damla 8 sene önce terk ettiği Ayvalık’a çocukluğunun geçtiği yazlık evin satılacağını örenince geri döner. Bu dönüşte hiçbir açıklama yapmadan geride bıraktığı sevgilisi Burak ile yüzleşmek ister. Dram türündeki filmin arka planında Ayvalık’a dair muhteşem görüntüler yer alıyor.

5. Meddah

Şimdilerde meddahlık yapan eski bir oyuncunun dramının anlatıldığı film 2014 yılında vizyona girmiş. Filmde pek çok dizi filmden tanıdığımız yılların oyuncusu Münir Canar başrolde, genç oyuncu Tuğçe Kumral ise ona eşlik ediyor. Filmin çekimleri İstanbul, Çanakkale ve Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde gerçekleştirildi.

6. Senden Bana Kalan

Şımartılarak büyütülmüş Özgür 18 yaşına bastığından mirasını almak için bir şartı yerine getirmek zorundadır. Bu esnada karşısına Elif çıkar. Dram türündeki bir aşk hikayesinin anlatıldığı filmin bazı sahneleri Ayvalık / Cunda’da çekilmiş. Özellikle değirmen sahnesini kaçırmayın :)

7. Ay Büyürken Uyuyamam

Güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip film Ayvalık’a dair pek çok mekanı içinde barındırıyor. Ancak film yüksek dozda cinsellik çağrışımları barındırdığından aile ile izlenebilecek bir film değil.