Kahramanlar Mah. Atatürk Bulvarı No: 10 Sarımsaklı / Ayvalık Rezrv: +90 539 571 62 22 Fax: +90 266 324 28 15

BLOG YAZILARI

26 Nis

Ayvalık’ta yiyebileceğiniz 7 zeytinyağlı yemek / meze

Ayvalık’ta tatil yaparken tadına bakabileceğiniz 7 zeytinyağlı yemek / mezeyi sizler için derledik.

Hem Akdenizli hem Egeli bir mutfak olması bakımından zeytinyağlılar, Ayvalık’ın olmazsa olmazıdır. Aslında bütün yemeklerin zeytinyağıyla piştiği bu mutfakta, yalnızca sebze ile yapılan yemekler ‘zeytinyağlı’ olarak adlandırılır. Bu yemeklere et konulmadığından soğuk olarak yenir ve bu şekilde zeytinyağının özelliği ön plana çıkarak yemekten daha fazla tat alınır.

Bütün Ayvalık otları zeytinyağlı olarak tüketilir. Bunlar genellikle salata ya da meze olarak yenir. Meze kültürünün gelişmiş olduğu Ege Bölgesi’nde otlu, sebzeli, zeytinyağlı hemen her çeşit, meze muamelesi görür. Türkiye’nin pek çok yerinde bulunabilecek malzemelerle yapılan başlıca Ayvalık zeytinyağlıları şunlardır:

1. Fava (Bakla Ezmesi)

Ayvalıklı ev hanımlarının kuru bakla içi ile yaptıkları zeytinyağlı ezmedir. Cunda ve Ayvalık’taki restoranların en favori mezesi olarak bilinir.

2. Kabak Çiçeği Dolması

Ayvalık’a özgü bir dolma türü olan Kabak Çiçeği Dolması, özellikle yaz başı yeni açan kabak çiçekleriyle yapılan nefis bir zeytinyağlı dolma çeşididir.

3. Patlıcan / Kabak Pabucaki

Girit mutfağına özgü bir zeytinyağlı olan Patlıcan Pabucaki, patlıcan ve peynirin nefis buluşmasıyla ortaya çıkan harika bir lezzet. Bilmeyenler için karnıyarığın peynirlisi dersek açıklayıcı olabilir. Kabak ile de yapılan bu lezzetli zeytinyağlı denemeye değer.

4. Peynirli Kabak

Küçük kabaklarla yapılan bir Girit yemeğidir. Yöreye özgü tulum peyniriyle yapılır.

5. Enginarlı İç Bakla

İç bakla ve enginarın zeytinyağı ile muhteşem uyumundan ortaya çıkan bu yemek hafif ve besleyici özelliği ile bilinir.

6. Radika Salatası

Yöreye özgü Radika otundan yapılan nefis bir zeytinyağlı mezedir. Otlar haşlanarak yapılır.

 

7. Deniz Börülcesi

Zeytinyağlı mezelerin vazgeçilmezlerinden olan Deniz Börülcesi, Ayvalık’ta en çok sevilen mezelerden biri olarak bilinir.