Kahramanlar Mah. Atatürk Bulvarı No: 10 Sarımsaklı / Ayvalık Rezrv: +90 539 571 62 22 Fax: +90 266 324 28 15

BLOG YAZILARI

30 Nis

Ayvalık’ta tatil yaparken günübirlik gezebileceğiniz 11 belde!

Ayvalık’ta tatil yaparken doğa yürüyüşü yapabileceğiniz ormanlık alanlardan yüzmek ve güneşlenmek için nefis kumsallara ve kültür gezileri yapmak için tarihi mekanlara kadar 11 beldeyi sizin için derledik.
1. Sutüven Şelalesi ve Hasan Boğuldu Göleti

Edremit / Kaz Dağları Milli Parkı’nın içerisinde doğa harikası bir bölge. Özellikle kamp yapmak için birebir. Buz gibi suları ve yemyeşil doğası ile büyüleneceksiniz.

2. Ören / Burhaniye

Yazlıklarla çevrili bir yer olan Burhaniye’ye bağlı Öğren, harika kumsalları ve muhteşem denizi ile biliniyor. Ayrıca antik Adramytteion şehrine ev sahipliği yapan belde günübirlik deniz keyfi için birebir.

3. Kozak yaylası

Bergama – Ayvalık ilçe merkezleri arasında yer alır. Fıstık çamlarıyla çevrili piknik alanları, doğa yürüyüşü yapanlar için kamp ve gezi alanları bulunan bir bölgedir. Çam fıstığı, üzümü, elması ve helvası çok lezzetlidir. Yaylanın yüksekliği 500 – 1000 metre arasındadır. Yaylada yaklaşık 15 köy bulunur.

4. Bergama Antik Şehri

Bergama denince akla tarih geliyor. Pergamon antik kentine ev sahipliği yapan bu ilçe UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Antik kent üç bölümden oluşuyor. Pergamon Akropolü, Orta Kent ve Aşağı Kent. Otomobille 45 dakika süren bu ilçe, antik çağ tarihine meraklıların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.

5. Akçay

Kaz Dağları’nın eteklerine kurulu bir belde olan Akçay, Türkiye’nin ilk turizm alanlarından biridir. Edremit’in beldelerinden biri olan Akçay, uzun kumsalları ve berrak denizi ile sizi bekliyor.

6. Asos / Behramkale

Tarih ve denizin birleştiği ender bölgelerden biri olan Asos ziyaretçilerini çok cömert davranıyor. Gündüz berrak denizinde serinleyebilir, akşamüzeri Behramkale’yi gezebilirsiniz.

7. Nebiler Şelalesi

Nebiler Köyü ve Şelalesi, barındırdığı küçük şelaleleri ve düdeni ile birlikte sahip olduğu güzel trekking parkurları ile özellikle turistlerin doğa yürüyüşü ve trekking aktiviteleri için büyük ilgi odağı konumundadır. Bu mesire yeri İzmir / Dikili sınırları içerisinde yer alıyor.

8. Badavut Plajı

Bölgenin hatta Türkiye’nin önde gelen plajlarından biri. Suyu yazın bile buz gibi J Sarımsaklı’ya beş dakika mesafede bulunuyor. Derinliği kumlu sahilleri ve plajı ile deniz keyfi yapmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir plaj.

9. Dikili

Çok şirin keyifli bir ilçedir. Özellikle şehir merkezindeki denizi muhteşem. Denizi kumluk, suyu berrak ve geniş bir plaj bölgesi var. Şehir merkezinde az bulunan özellikte bir plaj. Midillinin tam karşısında olan Dikili’de Ege mutfağının nefis yemeklerini de yiyebilirsiniz.

10. Midilli Adası

Kapı vizesi alarak Ayvalık’tan kalkan feribotlarla ister günübirlik isterseniz birkaç günlüğüne gidebileceğiniz Midilli, Yunan kültürünü yakından tanımak, sokaklarında kaybolmak ve nefis yemeklerinden tatmak için bana göre ilk sıraya konacak gezi rotalarından biri.

11. Şeytan Sofrası (Sarımsaklı)

Dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip Şeytan Sofrası’ndan Ayvalık adalarının tamamını ve Midilli Adası’nı görebilirsiniz. Özellikle günbatımı kaçırılmamalı. Üzerinde Şeytan’ın ayak izi olduğuna inanılıyor, demir bir kafes içinde yer alan ayak izi adaya ismini vermiştir. Ayrıca tepenin şekli yuvarlak sofra biçimini andırır. Sarımsaklı’dan arabayla 5 dakikada bir mesafede olan bu muhteşem mekanı görmeden Ayvalık’tan gitmeyin.