Kahramanlar Mah. Atatürk Bulvarı No: 10 Sarımsaklı / Ayvalık Rezrv: +90 539 571 62 22 Fax: +90 266 324 28 15

BLOG YAZILARI

5 May

Piri Reis’in Ayvalık haritası

Osmanlının ünlü haritacısı Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye adlı kitabında Ayvalık ve Midilli haritası olduğunu biliyor musunuz?

Osmanlı haritacılarından Piri Reis denizcilik haritalarını Kitab-ı Bahriye adlı eserinde yayınladı. Bu kitap Akdeniz’in küçük kesimlerinin haritalarını içeren bir atlas niteliğini taşımasının yanı sıra denizcilikle ilgili bazı bilgiler de içeriyor. Ayvalık, Midilli ve Edremit Körfezi’ni gösteren haritası da yine kitapta yer alıyor.

Piri Reis’in Ayvalık haritasında neler var?

Piri Reis’in kitabındaki Ayvalık ve Midilli haritası, bugünkü haritalara olan yakınlığı ile dikkat çekiyor. Haritada Edremit Körfezi ve Kaz Dağları net bir şekilde görülüyor. Midilli adasının şekli de günümüz haritalarına oldukça yakın. Ayvalık körfezi ve Cunda adası günümüzdeki şeklinden biraz uzakta olması ise bir başka detay. Ayvalık’ta bulunan tepeler de tıpkı Kaz dağlarında olduğu gibi mavi, yeşil ve kahverengi tepe resimleriyle belirtilmiş. Ayrıca Ayvalık çevresindeki akarsular da net bir şekilde belirtilmiş. Yaklaşık 500 yıl önce çizilen Ayvalık ve Midilli haritası geçmişten günümüze gelen en önemli tarihi belgelerden biri olarak Ayvalık tarihinde iz bırakıyor.